Logo Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu pod hasłem  „Nasze ulice – Nasz wybór”. Od 16 do 22 września 2014 roku w wielu miastach odbędą się seminaria, konferencje, akcje, happeningi promujące przeorganizowanie naszych miast by te były bardziej zwrócone na pieszych, cyklistów, oraz szybki i wydajny transport publiczny.

Logo Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu
Logo Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

O rowerach w Chrzanowie

Za miedzą, tamtejsza biblioteka miejska oraz Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów zorganizowali bardzo ciekawy panel dyskusyjny poświęcony rozwojowi infrastruktury rowerowej. Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ zaproszony został na niego Damian Koszowski – przedstawiciel i zarazem główny inicjator naszego projektu. Damian miał zdradzić  przepis na udaną współpracę między samorządem, a cyklistami, jaka jest obecnie i mamy nadzieję, że niezależnie od wyników listopadowych wyborów, będzie w Jaworznie. Opowiedział też o założeniach projektu Integracji Dróg dla Rowerów w Jaworznie, planach jakie zostały przygotowane i  pracach jakie są  już oraz tych na które dopiero będą prowadzone. Na spotkaniu towarzyszył mu Tomasz Tosza z Urzędu Miasta Jaworzna, który udzielił informacji o obecnie istniejących i perspektywicznych źródłach pozyskiwania finansowania zewnętrznego na infrastrukturę rowerową.

mapa Jaworzna
Obecnie istniejąca sieć dróg dla rowerów.
mapa Jaworzna
Sieć tras rowerowych po zrealizowaniu I etapu projektu Integracji Dróg dla Rowerów w Jaworznie.
mapa Jaworzna
Sieć tras rowerowych po zrealizowaniu I etapu projektu Integracji Dróg dla Rowerów w Jaworznie oraz dalszych odcinków o najwyższym priorytecie (roboczo obecnie nazywanych II etapem).

Spotkanie można uznać za udane, pomimo faktu, że zabrakło na nim przedstawicieli władz lokalnych, którzy byli na nie zaproszeni. Mamy jednak nadzieję, że nasze doświadczenia przydadzą się tamtejszym cyklistom, a następnym razem będziemy mogli porozmawiać w jeszcze szerszym gronie.

NIGHT-BIKE JAWORZNO

Już po raz kolejny organizowana jest akcja nocnego pedałowania przez miasto. Akcja ma na celu integrację kolarzy, promowanie kolarstwa jako formy rekreacji i codziennego transportu oraz świetną zabawę. Przejazd ten będzie naszpikowany przeróżnymi atrakcjami. Startujemy już jutro (sobota, 20 września) o godzinie 19:00 z Rynku Głównego.

Więcej informacji w wydarzeniu portalu Facebook.
Organizatorami są Team Jaworzno i Rower, Lubię Go.

O ile wiemy, to przejazd przypadkowo zbiegł się z obchodami Tygodnia Zrównoważonego Transportu, ale trzeba przyznać, że takie akcje świetnie się w jego przesłanie wpisują.

Dzień bez samochodu

Na zakończenie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu tradycyjnie na naszym kontynencie odbędzie się dzień bez samochodu. W tym dniu w Jaworznie każdy posiadacz auta będzie mógł przejechać za darmo liniami obsługiwanymi przez PKM Jaworzno. Należy tylko mieć przy sobie dowód rejestracyjny i dowód osobisty. To świetna okazja, żeby sprawdzić i przekonać się, że poruszanie się po mieście transportem publicznym może być wygodne, a w wielu wypadkach nawet szybsze niż własnym samochodem.

Więcej w komunikacie PKM Jaworzno.

My w tym dniu zachęcamy do innej zmiany – wybrania roweru jako środka codziennego transportu. To działa. Wiem co piszę 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 6 = jedenaście

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>