jezdnia, po prawej 2 metrowa droga dla rowerów z słupem oświetleniowym na środku

Na Puszkina będą zmiany!

W ramach projektu IDR postawiliśmy sobie za cel nie tylko prace nad stworzeniem nowej infrastruktury rowerowej w mieście, ale także poprawę już istniejących rozwiązań i dostosowanie ich do standardów jakie wypracowaliśmy wspólnie z urzędnikami Urzędu Miasta Jaworzna.

jezdnia, po prawej 2 metrowa droga dla rowerów z słupem oświetleniowym na środku
Tak obecnie wygląda wjazd na ul. Puszkina od strony ul. Grunwaldzkiej.

Na pierwszy ogień poszła droga dla rowerów w ciągu ulicy Puszkina, będąca solą w oku rowerzystów i obiektem niezbyt wybrednych żartów, a to wszystko z powodu dwóch słupów oświetleniowych znajdujących się w jej skrajni.

3 września 2014 roku zwróciliśmy się formalnie do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie o kontrolę tego odcinka pod względem technicznym i formalno-prawnym ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych. Zwróciliśmy także uwagę, że niskie natężenie ruchu na ulicy Puszkina pozwala na bezpieczne korzystanie z jezdni przez rowerzystów.

MZDiM po przeprowadzeniu kontroli, o którą wnioskowaliśmy, przychylił się do naszego stanowiska. W dniu dzisiejszym dotarło do nas pismo, w którym czytamy:

„(…) Komisja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Jaworznie na posiedzeniu, które odbyło się 15 października 2014 r. zdecydowała o konieczności likwidacji (w zakresie oznakowania) przedmiotowego odcinka drogi rowerowej. W związku z powyższym rowerzyści, którzy dotychczas korzystali z tego odcinka drogi rowerowej poruszając się pomiędzy ul. Puszkina (strefa 30km/h, osiedle mieszkaniowe, dojazd do ośrodków sportowo-rekreacyjnych), a ul. Grunwaldzką (DK nr 79) będą musieli korzystać z jezdni ul. Puszkina”.

Sukces niewielki i dla wielu osób oczywisty, ale w świetle ostatnich wydarzeń jak rozpoczęcie wspólnych prac z Miejskim Zarządem Dróg i Mostów w Jaworznie oraz Policją, nad umożliwieniem dwukierunkowego ruchu rowerowego na drogach jednokierunkowych, pokazuje, że środowisko rowerzystów może być i jest równorzędnym partnerem w kwestii poprawy i rozwoju infrastruktury rowerowej w mieście.


Pełny tekst pisma prezentujemy poniżej:

skan pisma z MZDiM: DDR wzdłuż ul. Puszkina, który nie spełnia wymagań technicznych zostanie  zlikwidowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


dziewięć − = 7

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>